עיריית הרצליה חויבה לפצות בעלי משאית שנפגעה מגזע עץ שחדר לנתיב נסיעתה. בית המשפט מתח בפסק הדין ביקורת נוקבת על אופן הטיפול של העירייה בעצים הגדלים בצדי הדרכים בשטחה ומסכנים את הנוסעים.

בית המשפט השלום בתל אביב חייב את עירית הרצליה לפצות בעלי משאית בשל פגיעה של גזע עץ שחדר בצורה מסוכנת לנתיב הנסיעה.

בתאריך 14.11.2013 נסעה משאית בבעלות התובעת ברחוב הדר בעיר. מדובר ברחוב דו סטרי שמשני צדיו נטועים עצים, חלקם בני עשרות שנים. במהלך הנסיעה נפגעה המשאית מגזע עץ עתיק שהיה נטוע בצד הדרך וחדר אל תוך הכביש. בעקבות התאונה הגיעו למקום נציגי העיריה אשר גזמו את הגזע וסילקו אותו מהמקום. למזלה של בעלת המשאית, באתר המפות של גוגל (Google Street View) נמצאו תצלומים של רחוב הדר שבהם נראה בבירור גזע העץ חודר בגובה אל הכביש.

לאחר שבית המשפט (הרשמת הבכירה נעמה פרס) בחן את הראיות והעדויות של הצדדים, נקבע כי העירייה "התרשלה בכך שלא נקטה באמצעים סבירים למניעת התרחשות הנזק".

על פי קביעת בית המשפט, העירייה היתה מודעת לכך כי ישנם בתחומה עצים החודרים לשטח הכביש בגובה ולכן צריכה היתה לצפות את האפשרות כי רכב גבוה כגון משאית ייפגע מעצים או ענפים הבולטים אל שטח הכביש.

בית המשפט מתח בפסק הדין ביקורת נוקבת על אופן הטיפול של העיריה בעצים בתחומה. מעדויותיהם של עדי העירייה התברר כי עיריית הרצליה "לא ביצעה בדיקות תקופתיות כלשהן ו/או ערכה דו"ח תקופתי בדבר מצב העצים בשטחה". בכלל זה, עדי העירייה אישרו, כי אין גורם כלשהו שעורך דוחות מסוכנות לעצים באף אחד מרחובות העיר.

בנוסף, מעדויות עדי העירייה התברר, כי הגורם היחיד המוסמך לקבוע אם עץ מסוכן הוא אגרונום, אולם מאחר שהעיריה אינה שולחת אגרונום לבדיקת עצים אם לא נקבע קודם לכן כי הם מסוכנים, נוצרת סיטואציה אבסורדית שבה העצים העיר אינם נבדקים באופן תקופתי על ידי אגרונום לבדיקת מסוכנותם.

לסיכום קבע בית המשפט כי העירייה "יכולה והיתה צריכה לצפות כי כלי רכב גבוה החולף ברחוב הדר יפגע כתוצאה ממיקומו של העץ וכניסת גזעו מבחינת הגובה אל שטח הכביש".

התובעת יוצגה על ידי משרד עורכי הדין יריב דן.

תא"מ (ת"א) 28973-02-14 פרידנזון נ' עיריית הרצליה.